Перліт – гірська порода вулканічного походження.
Походження та утворення перліту
На кромці потоку лави, в місцях первинного зіткнення магматичних розплавів і земної поверхні, внаслідок швидкого охолоджування (гартування) лави та при гідратації вулканічного скла утворюються перліти. При високому нагріванні температури з важкого піску перліти перетворюються у неймовірно легкий матеріал – спучений перліт.
Властивості та застосування спученого перліту
Спучений перліт являє собою – сипучий, пористий, пухкий, легкий, вогнестійкий і довговічний матеріал, що володіє високими тепло- і звукоізоляційними властивостями, має високу всмоктуючи здатність, не схильний до розкладання і гниття під дією мікроорганізмів, не являється сприятливим середовищем для комах і гризунів. Перліт це екологічно чистий та стерильний матеріал, не токсичний, не містить важких металів, нейтральний до дії лугів і слабких кислот. Даний матеріал може мати різні колірні відтінки: коричневий, бурий, зелений, білий та чорний. Колір не впливає на властивості перліту.
Перліт у промисловості та господарстві
Найбільш популярною сферою застосування перліту є теплоізоляція та утеплення різних частин будівлі, це можуть бути підлога, стіни, перекриття між поверхами, а також використання при будівництві мансард або горищ.
Перлітові штукатурні суміші застосовуються для поліпшення теплотехнічних, звукоізоляційних та акустичних властивостей огороджувальних конструкцій (стін, перегородок і перекриттів) житлових, громадських і виробничих приміщень, їх підвалів, виконаних з цегли, бетонних, залізобетонних, керамзитобетонних та інших конструкцій.
Маючи високі теплозахисні властивості, спучений перліт не старіє і не руйнується шкідниками тваринного і рослинного походження.
За допомогою спученого перліту виконують теплозвукоізоляцію підлоги. Будь-які порожнини між балками і дерев’яними матеріалами заповнюються просто і без втрат утеплювача на різні вирізки. Негорючість матеріалу підвищує пожежостійкість конструкції підлоги.
Перліт у сільському господарстві та рослинництві
Друга велика галузь, де цінується перліт і широко застосовується – сільське господарство і рослинництво. Перліт забезпечує багато важливих функцій, які необхідно враховувати при вирощуванні рослин.
За допомогою перліту, відбувається очищення води в водоймах і басейнах. Видалення нафтових забруднень з поверхні води також відбувається завдяки використанню перліту, що є дуже важливим для збереження нашої екології.
Така важлива галузь промисловості, як металургія теж не обходиться без перліту. Тут його використовують в якості ізоляції та вогнезахисту. Україна має численні родовища порід вулканічного походження, хіміко-мінералогічного складу, структура та властивості яких пов’язані з особливостями умов їх генезису. До таких порід і відноситься зокрема перліт.